Łączność na morzu

6 lipca, 2020Kursy i szkolenia Standard

Każdy jacht morski musi być wyposażony w radio VHF. Każda jednostka wychodząca w morze musi mieć wśród załogi kogoś, kto posiada kompetencje i uprawnienia do posługiwania się tym radiem. Tak stanowią obowiązujące w Polsce przepisy.

Radiooperator bliskiego zasięgu src


Obowiązkiem radiooperatora jest umiejętność prowadzenia różnego rodzaju łączności, w tym skutecznego wzywania pomocy.

Obecność radiooperatora na pokładzie, pozwala kapitanowi delegować część obowiązków, prowadzić komunikację z portem podczas wchodzenia i wychodzenia jachtu z portu.

Radiooperator zapewnia bezpieczeństwo radiowe statku także poprzez sprowadzenie aktualnych prognoz pogody i ostrzeżeń nawigacyjnych.

Jak zdobyć uprawnienia radiooperatora?


Aby otrzymać stosowny certyfikat, należy zdać egzamin przed komisją Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Do egzaminu przygotowuje kurs radiooperatora src, na którym odbywają się zajęcia teoretyczne (zasady poprawnej obsługi sprzętu, obowiązujące procedury, lista i przeznaczenie kanałów, słownictwo) oraz ćwiczenia (ustawianie kanału w radiu, mocy, głośności, poziomu szumów, sprawdzanie numer MMSI, procedury komunikacji w sytuacji niebezpieczeństwa oraz jak postępować w przypadku nieumyślnego wezwania pomocy przez radio).

Chętnych do zapisania się na kursy radiooperatora src zapraszam na FairWinds.pl