Zapisz się na kurs i zostań nawigatorem!

6 września, 2020Jachty Standard

Wikingowie i Polinezyjczycy – co ich łączy? I jedni i drudzy byli po prostu świetnymi żeglarzami. Nie mieli żadnych systemów GPS, a mimo to przemierzali ocean na swoich niewielkich statkach lub w drewnianych kajakach. Pokonywali nawet tysiące mil! Wystarczyło im tylko położenie gwiazd i księżyca oraz kierunek prądów i wiatru. Dziś już nie trzeba „rysować” wykresów z patyków i muszelek.

Obecnie jest łatwiej, ale przyda się kurs

Satelity – to właśnie one sprawiają, że nawigacja wygląda zupełnie inaczej, łatwiej. Ale co będzie, gdy elektronika na statku ulegnie całkowitej awarii? Wtedy uratuje nas wiedza Polinezyjczyków. Aby jednak poznać zarówno ją, jak i współczesne metody żeglowania, trzeba ukończyć kursy nawigacji morskiej.

Sprawdźmy zatem ogólnie, na czym polegają takie warsztaty. Na pewno, kiedy zapiszemy się na nie i je ukończymy, to poznana wiedza pozwoli poradzić sobie w różnych sytuacjach na środku oceanu. To świetne rozwiązanie, jeśli chcemy poszerzyć swoje umiejętności i rozwinąć pasję.

Warsztaty nawigacji – jak wyglądają?

Przede wszystkim takie kursy nawigacji morskiej odbywają się w grupach, ale jest możliwość skorzystania z droższej nauki indywidualnej. Prowadzone są w sezonie letnim przez doświadczonych instruktorów. Miejsc jest niewiele, dlatego należy śpieszyć się, aby być pierwszym.

Sam program takich kursów przedstawia się następująco: zawiera wszelkie podstawowe informacje na temat nawigacji i analizowania map oraz serwisów meteorologicznych. Warsztaty trwają zazwyczaj tylko dwa dni, ale ten czas starczy, by poznać jeszcze obsługę przyrządów nawigacyjnych. Teoria przekazywana jest tam w skondensowanej formie, lecz w taki sposób, że z przyjemnością odkrywa się kolejne tajemnice morza!

Kursy nawigacji morskiej – zapoznaj się z nimi tutaj