Zielona szkoła – czym jest i jak ją zaplanować?
Zielone szkoły są kilkudniowymi wycieczkami, w czasie których uczniowie wraz z nauczycielami realizują podstawę programową danego etapu edukacji poza salami lekcyjnymi. To szansa, aby dzieci mogły wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą na zajęciach. Najczęściej odbywają się w miesiącach wiosenno-letnich, a miejscami wybieranymi na wyjazdy są miejscowości uzdrowiskowe lub bogate w atrakcje turystyczne czy ślady historii. Dodatkowo to świetna okazja na zacieśnianie relacji w grupie.
O czym trzeba pamiętać, organizując zieloną szkołę?
Choć wyjazdy na zielone szkoły rozpoczynają się w pierwszych ciepłych dniach wiosny, przygotowania do nich powinno się rozpocząć jeszcze w zimie. Wówczas dzieci będą miały więcej czasu na oswojenie się z myślą o czekających ich przygodach, a ich opiekunowie na zebranie funduszy na pokrycie jej kosztów. Ustalając szczegóły wycieczki, należy przede wszystkim zadbać o kwestie:
- lokalizacji,
- transportu,
- sposobu zakwaterowania,
- wyżywienia,
- bezpieczeństwa,
- dodatkowych zajęć i atrakcji dla uczniów.
Należy również pamiętać, że dopiero po akceptacji projektu przez rodziców można przystąpić do dalszych działań organizacyjnych np. dokonania rezerwacji w hotelu bądź pensjonacie, który jest przygotowany na przyjęcie grupy kilkudziesięciu osób.
Zielone szkoły to nie tylko nauka
Zielona szkoła jest nie tylko wyjazdem edukacyjnym, lecz wypoczynkowo-integrującym (sprawdź opis). Dlatego na miejsce pobytu najlepiej wybrać lokalizację, której klimat wpłynie korzystnie na zdrowie uczniów i nauczycieli. Biorąc pod uwagę to, że pogoda bywa kapryśna, warto na wszelki wypadek posiadać plan B, czyli wpleść w program wycieczki atrakcje znajdujące się „pod dachem” np. muzea czy groty solne. Powinno się również dać uczniom tzw. czas wolny, który mogą spędzić na swobodnej zabawie, dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić, czy w pobliżu miejsca zakwaterowania znajduje się np. boisko sportowe.